I PÄEV (17.01). Bali

Saabumine Bali pealinna Denpasar’isse. Vaba aeg linnas ja/või basseini puhkus hotellis.

II PÄEV (18.01). Denpasar – Makassar. Makassar ja Fort Rotterdam

Hommikul lendame Makassarisse kus algab 8 päevane ringreis Sulawesi saarel.

Sulawesi saare ringreisi kesksel kohal on 800 meetri kõrgusel asuvad Torajamaa mägikülade piirkonnad, kus elatakse muutumatult igaviku piiril, vanade pärimuste ja uskumuste kütkes. Tutvume torajamaalaste fantaasiarikka arhitektuuri -ja sümboolikaga. Kirevate seinamaalingutega laiade katustega majad, kaljudesse raiutud hauad (neid valvavad kummaliselt riietatud kujud) ja matmis koopad. Igapäevases elus järgitakse rangeid pärimuste reegleid, millest omapärasemad on surnud ja kogu sellega seonduv ning Tongkonan`i traditsioonilised elamud!
Matused, hauakambrid, jms on Toraja kultuuris väga tähtsal, et mitte öelda: kõige tähtsamal kohal. Kui kadunuke jääb ilma talle kohasest tseremooniast ja kohtlemisest, siis toob see häda kaela kogu suguvõsale. Torajade kõige tähtsam pidu ongi matus.
Tongkonan`i stiilis elamuid ei kohta kusagil mujal maailmas, kui Tana Toraja’s ja selle vahetus läheduses. Torajade elamute kuju on seostatud laevadega, sadulaga, härja sarvedega aga ka vibuga. Mis iganes algne inspiratsioon on olnud – see on ainulaadne ja kaugelt ära tuntav.

Rotterdami Linnus asub lääne poolsel rannikul Makassaris. Rotterdami Linnust nimetatakse Makassari kõige ikoonilisemaks maamärgiks. Juba 16 sajandil Gowa Kuningriigi ajal oli see linnus tunnistajaks paljudele Makassari ajaloosündmustele. See võimas kompleks ehitati esmalt 1545 aastal. Algselt tehti linnus kivisegust ja põletatud savist. Hiljem linnust laiendati ja sellele tekkis uus kuju, mis sarnanes merikilpkonnaga. Seega sai linnus uue nime, Benteng Pannyua (Penyu) ja Merikilpkonna Linnus.
Selle linnuse kuju ei ole ainult unikaalne vaid sellel on ka väga suur tähendus. Nii nagu merikilpkonn elab nii maal, kui ka meres, Gowa Kuningriigi hiilgus ulatub nii maale, kui ka meredele. Hiljem on Kuberneri pealik Speelman kohandanud linnust Hollandi stiili ja struktuuri ning lisas veel teise bastioni läänepoolsele küljele. Hiljem nimetati linnus Speelmani kodulinna järgi Rotterdamiks. Linnus oli ka tähtis vürtside varumise keskus. Lõpuks viis see selleni, et Makassar sai Madalmaade koloonia valitsejaks Indoneesia idaosas.

Check-in hotelli. Õhtusöök, puhkus, vaba aeg.

III PÄEV (19.01). Rammang-Rammang küla Maros.

Rammang-Rammang on imeline koht karsti mägedes Maros-Pangkepis lõuna Sulawesi provintsis. Nimi Rammang-Ramanng tuleb Makassari keelest, kus rammang tähendab pilve ja udu. Seega Rammang-Rammang tähendab pilvedesse uppunud udu ja kohalike uskumuste järgi on seal igal päeval (eriti hommikuti) nii udu, kui pilved. Need pilved ja udu muudavad selle paiga eriti maaliliseks ja sellepärast on see meeliskoht ka väga paljudele fotograafidele. Kõige rohkem tasub oodata hommikuti vihma, sest siis on vaated veel erilisemalt maalilised. Rammang-Rammang lubjakivi mets hõlmab enda all 45 000 hektarit ja see on maalilmas kolmandal kohal olev karstiala, suuremad sellest on vaid Tsingy Makassaris ja Shilin Hiinas. Rammang-Rammang kompleksis on kaks erinevat kivimetsa, mis asuvad nii põhjas, kui ka lõunas.

Õhtuks sõidame Birasse. Check-in Bara Beach Hotelli (4#). Õhtusöök kohalikus restoranis.

IV PÄEV (20.01). Bira, snorgeldamine ja päevitamine Liukang saarel. Rendime paadi

Liukang Saar või Liukang Loe saar on üks kõige ilusamaid sihtkohti meie Bira reisi jooksul. Liukang saarel on imeilusad lumivalge liivaga rannad ja kristallselge vesi. Saarel on kaks väikest külakest, mida me kindlasti külastame. Liukangi saarel näeme me kohalike inimeste igapäevaelu. Kindlasti saame me seal kristallselges vees sukelduda või snorgeldada. Saarel on väga head korallriffid ja väga palju värvilisi kalu. Kaluriküla sellel saarel on ka omaette vaatamisväärsus. Kõik kellele meeldivad paadid, ei pea pettuma, sest seal näeb väga palju erinevaid paate alates üheinimese kanuudest kuni suurte puust paatidena välja.

Ööbimine Bara Beach Hotellis (4#)

V PÄEV (21.01). Bira-Sengkang. Lake Tempo

Danau Tempe või Tempe Järv on kõige suurem järv Sulawesis. Tänu linnuliikide rohkusele on see koht linnuvaatlejate paradiis. Veetaimed kasvavad selles järves kiiresti ja sellepärast on kalamehed paigaldanud sinna sisse puidust vaiad. 1985 aastal ehitati järvele esimesed kolm maja, järk-järgult ehitati sinna ülejäänud majad. Tähelepanelikult vaadates märkate, et kõik majad on ehitatud näoga ühte suunda. Majad on ehitatud tuule suunda arvestades. Kui tuule suund muutub, siis kõik ujuvmajad pöörduvad vastavalt tuulesuunale. Kõikide majade jalad on järve põhjas fikseeritud ehk majad jäävad stabiilselt oma asukohale. Majad on ehitatud bambuspõrandale, mis on kinnitatud trossidega. Lainete tõttu bambus põrand liigub, trossid hävinevad aeglaselt ja sellepärast tuleb terve põrand iga kahe aasta tagant välja vahetada.
Kõik pered elavad nendes veepealsetes majades suhteliselt ühesugust elu. Naised viivad oma lapsi igal hommikul järve mööda paatidega kooli ja kooli ajal on nad ise turul kala müümas. Joogivesi ja toiduvalmistamise vesi tuuakse maalt, aga enese pesemiseks ja riietepesuks kasutatakse seda sama järvevett.

Ööbimine BBC Hotellis (deluxe tuba)

VI PÄEV(22.01). Sengkang – Toraja. Sengkang Weawing center

Sengkang on endise Bugise Kuningriigi pealinn. Sengkangi linnast leiame ajaloolise turu ja tugevate traditsioonidega kauplusi. Sengkang Kudumise Keskuses kootakse siidi ja toodetakse siiani värvilisi bugise pulmarüüsid ja tantsukostüüme.

Peale lõunat jõuame Torajasse ja registreerimine hotelli Misiliana Hotel (deluxe room). Vaba aeg Torajas.

VII Päev (23.01). Lemo the stone grave (tau-tau), Kambira, Suaya, Tampang Allo, Ke’te Kesu küla

Lemo Stone Tana Toraja on teada-tuntud oma surma rituaalide ja uskumuste poolest, mis juhtub meiega peale surma. Lemo majad on sajandeid vanad kivihauad. Seda kohta kutsutakse tihti vaimude koduks. Selles Lemo kalmistus saate näha surnuid, keda hoitakse vabas õhus järskude kivide vahel. See kalmistu on kombinatsioon surmast, kunstist ja rituaalidest. Sellel Lemo kalmistul on puust/bambusest nikerdatakse inimese kuju (Tau-Tau), et see kehastuks inimese vaimuks. Alates 1984 aastast on Tana Toraja nimetatud teiseks kõige hinnatumaks vaatamisväärsuseks kogu Indoneesias, esikohal on Bali (seda küll ainult turistide rohkuse pärast). Tänapäeval külastavad Tana Torajat ka väga paljud antropoloogid, et õppida Toraja põliselanike kultuuri.
Lemo kivist hauas on surnud sätitud kõikidele vaatamiseks rõdu etteotsa.
Kambira on eriline matmiskoht lastele, kes surid ennem hammaste lõikumist.
Suaya on kuningliku perekonna haud.
Ke`te Kesu on väikene vaikne külakene Tana Toraja mägedes, Lõuna Sulawesis. See küla on üle 400 aasta vana ja räägitakse, et ei ole selle 400 aastaga üldse muutunud. Ke`te Kesu küla funktsioon on olla nagu elav muuseum, inimesed saavad kogeda 400 aasta taguseid Tana Toraja elanike traditsioonilist elu. Kõige rohkem on see küla tuntust kogunud oma surma traditsioonide, eriskummaliste matuse tseremooniate, rippuvate haudade ja matmispaikadega. Ke`te Kesu küla on koduks 20le perekonnale. Lisaks asub seal Londa matmiste koobas, milles on väga palju pealuid ja konte. Koopa sisemuses kasutatakse pealampe.

Ööbimine Misiliana Hotellis (deluxe room)

VIII PÄEV (24.01). Bolu kariloomade turg, Pallawa village (Matkame Batutumonga), Bori’ Megalith stones. Kohvi istandused, troopilised taimed ja kohalik eluolu

Bolu Kariloomade Turg on unikaalne turg Rantepao`s, kus müüakse pühvleid ja sigu. Turgu külastades ei ole soovitav kanda lahtisi jalanõusid ja plätusid, sest pühvlid teevad kõiki oma igapäevatoimetusi sellel samal turul. Pühvlite turu kõrval kohe on turuosa eraldatud sigadele. Lisaks müüakse sel turul ka loomulikult juurvilju, puuvilju, kohvi, kalaj jne. Igatahes väga fotograafiline koht.

Palava küla on populaarne oma Tongkonan`i traditsiooniliste majade poolest. See külakene on väga hea sihtkoht nendele, keda huvitab ajaluga ja kultuur. Seda eriti sellepärast, et sellel külal on oma huvitav lugu rääkida. Legendi järgi elas seal kunagi mees nimega Tomadao ……! Asulas on 11 ainulaadset Tongkonan`i maja. Lisaks on seal ka 15 suurt aita. Oma olemuselt ja kujult on Tongkonanid sarnased Padang`i traditsioonilistele majadega. Osad inimesed ütlevad, et need kaks kultuuri oma omavahel suguluses, kuid keegi seda tõestada ega ümberlükata kahjuks ei saa. Kindlasti soovitatakse Pallawa külas proovida kohalike toitusid.

Bori Kalimbuang Megalith Site`is me näeme suurt kivirahnude kollektsiooni, mis seisavad korrapäraselt üksteisele võluvalt lähedal. Bori Kalimbuang on koht, kus asuvad iidsed menhirid (menhir on esiajast pärinev inimese püstitatud sambataoline tahumata või vähe tahutud kivirahn). Seal asub umbes 102 menhiri, mis suurepäraselt seal püsti seisavad. 24 kivi on väga suured, 24 keskmise suurusega ja 54 on väikesed. Kõik need koos kokku moodustavad väga ilusa kompositsiooni. Nende suurus on ajaga muutunud. Need kivirahnud on ühed üheksast Unesco pärandisse kantud turismiobjektist Põhja Torajas.

Ööbimine Misiliana Hotellis (deluxe room)

IX PÄEV (25.01) Toraja – Makassar, Makassar – Labuan Bajo

Pärast hommikusööki hakkab päevane sõit Torojast Makassarisse. Viimane võimalus nautida maalilisi vaateid ja käänulisi mägiteid. Õhtusöök ja vaba aeg Makassari sadamas. Kella 20.00 paiku väljub laev Labuan Bajo’sse, kuhu jõuame järgmise päeva varahommikul. Ööbimine kahestes kajutites!

KOMODO SAARTE TUUR (elamine laevas 3 päeva/ 2ööd)

Komodo on saar Indoneesias, üks Väikestest Sunda saartest. Asub Sumbawa ja Florese saare vahel. Pindala 390 km². Saare umbes 1000 elanikku räägivad peamiselt komodo keelt. Komodo on tuntud kui hiidsisaliku komodo varaani põhielupaik. 1980. aastal ametlikult rahvuspargi nimetust saades oli peamine eesmärk kaitsta maailma suurimat sisalikku, Komodo varaani ja tema elukeskkonda. Varaan võib kasvada üle 3m pikaks ja kaaluda 70kilo. Aja jooksul on pargi eesmärk laienenud kogu maapealse ja meresasuva bioloogilise liigirohkuse kaitsmisele. Mere bioloogiline keskkond on siin üks maailma rikkamaid ja liigirohkemaid: 260 liiki koralle, erinevad kalaliigid, roomajad, imetajad (vaalad, delfiinid, dugongid ehk merelehmad). Sukeldujad näevad siin palju huvitavat. Rahvuspargi 3 tähtsamat ökosüsteemi on mererohu kasvualad, korallriffid ja mangroovipuude metsad.

X PÄEV (26.01) Angel saare lumivalgeliivaga rand, Manta suured raid, Pink Beach ja Komodo saare maastiku vaated, päikeseloojang ja lendrebased

Reisi esimene peatus on lumivalgeliivaga Angel saare rannas. Seal kogeme selle reisi esimest snorgeldamist (pehmeid koralle, kõvasid koralle ja väga väga palju erinevaid värvilisi kalaliike ja suurepärast mõne tunnist rannapuhkust. Edasi läheb sõit Manta Alley`sse, mille vältel saab lõõgastuda laevatekil ning nautida päikest ja suurepärast lõunasööki. Mantas on snorgeldades võimalik näha Manta suuri rai kalasid. Giidid otsivad spetsiaalselt meie jaoks manta raisid, et kõik neid kindlasti näha saaksid. Järgnevalt seilame me edasi Pink Beachi (roosa liivaga randa), mis asub Komodo saarel. Sinna jõudes matkame mäele, kust saame nautida Komodo saare maastikku. Hiljem matkame tagasi oma paadile ja sealt edasi seilame Komodo lahele, kus jääme ka ankrusse. Siin naudime päikeseloojangut koos kohvi ning lendrebaste lendamist ja toiduotsimist jälgides. Hiljem serveeritakse meile õhtusöök pardal ja ööbime laevas olevates kajutites.

XI PÄEV (27.01) Komodo Rahvuspark ja Komodo draakonid, snorgeldamine Pink Beach’il, Padar saare ülivõimsad maastikuvaated

Varajase hommikusöögi (kell 07.00) ajal seilab paat juba Loh Liang`i (Komodo Rahvuspargi põhisissekäik). Siin on meil matka (kestab 2h) käigus võimalus näha Komodo draakoneid ja ka teisi eluvorme nende looduslikus keskkonnas. Edasi seilame jällegi Pink Beachile snorgeldama ja/või lühikest rannapuhkust nautima. Lõunasöögi ajal liigub laev juba Padar saarele. Padar saarel ootab meid ees pärastlõunane matk saare kõige kõrgemasse punkti, kus naudime ülivõimast maastikuvaadet. Suurem enamus sada vaadet nautinutest on öelnud, et tunnevad ennast seal justkui Jurassik Park filmis koos draakonitega. Peale matka ootab meid ees lõõgastumine Padar saare rannal. Hiljem õhtusöök laevas ja ööbimine laevakajutis.

XII PÄEV (28.01) Rinca saar ja Komodo Draakonid, Manjarite Beach ja imelised korallid

Varahommikul ärkame koos päikese tõusuga ehk nautime päikesetõusu laevalt. Hommikusöögi ajal seilame Rinca saarele kus meid ootab ees järjekordne matk leidmaks Komodo Draakoneid ja imelisi vaateid. Pärast matka seilame Manjarite Beachile, mis asub Florese saare lõunaosas. Seal saame jälle nautida imetlusväärset vee-elu snorgeldamise läbi. Seal asub väga palju hoopis erinevaid värvilisi kalaliike ja ka väga imelisi koralle. Koos lõunasöögiga stardime Labuan Bajo sadama suunas, kus meie imeline saaretuur ka lõppeb.
Registreerime hotelli. Soovijatel võimalik tutvuda iseseisvalt armsa linnahotelliga.

XII PÄEV (29.01) Labuan Bajo – Denpasar. Puhkus, Ubudi turg, Elevandi koopa tempel

Hommikul lendame Labuan Bajo’st Denpasar’isse! Sealt lühike sõit Ubudi, kus registreerime endid hotelli ja naudime basseini, päikest ning lummavaid vaateid. Õhtul külastame Ubudi turgu ja elevandi koopa templit.

XIII PÄEV (30.01). Puhkus Ubudi vaimne keskus ja Uluwatu tempel

Päeval päike ja vesi. Õhtul külastame Ubudi vaimset keskust ja Ahvimetsa

XIV Päev (31.01). Puhkus ja seiklusreisi lõpp

Päeval päike ja vesi. Õhtul transfeer lennujaama ja 19.30 algab tagasilend Tallinnasse

Reisi hind: 2199€

REIS SISALDAB:

Siselennu piletid Denpasar – Makassar
Siselennu piletid Labuan Bajo – Denpasar
Makassarist laevasõitu Labuan Bajosse ja ööbimist laevas
Kõiki ööbimisi 3* – 4* hotellis
Kõik transport lennujaamast hotelli ja hotellist lennujaama
Eesti keelne reisisaatja kogu reisi vältel
14 hommikusööki (kõikidel päevadel)
3 lõunasööki
2 õhtusööki

Sulawesi ringreis:
Kogu programmi Sulawesi saarel
Privaatne väikebuss/auto ehk kogu transporti terve Sulawesi reisi vältel
Autojuht
Professionaalne kohapealne inglise keelne giid
Kõik sissepääsud/load: Paadi tasu Rammang-Rammangis, paadi tasu Sengkangis, paadi ja paadi loa tasu Bira ühe päevasel tripil; Kõik sissepääsud/load Torajas, Sengkangis, Biras; Kõiki parkimise tasusid; Taskulampide rent Londa koopas

Komodo saarte ringreis:
Kogu programmi
Transport maal ja merel. Paat ööbimisega kajutis
Professionaalne kohapealne inglise keelne giid
Hommikusöök, Lõunasöök, õhtusöök
Jookidest: tee, kohvi ja vesi
Sissepääs Komodo Rahvusparki
Rinca saare matkajuht
Komodo saare matkajuht
Pink islandi snorgeldamise tasu
Hüvitis manta raide vaatamise eest

REIS EI SISALDA:
Lennupileteid Tallinn – Bali – Tallinn
Reisikindlustust
Hiliseid check out’e hotellidest
Ekstra pagasid Indoneesia siselendusel
Ekstra sööke
Telefoni- ja internetiteenuseid
Kaamera tasusid
Isiklike ostusid, suveniire

TÄHTIS:
Korraldame Indoneesia privaatreise (alates 6 inimesest) teile sobival ajal!
Kolmandast inimesest alates reisisoodustus