Ke'te Kesu küla I
Ke'te Kesu küla II
DCIM101MEDIADJI_0115.JPG
Ke'te Kesu küla III
Ke'te Kesu küla IV
Ke'te Kesu küla V
Lemo Stone`i kivihauad
Tau tau meister ja tema pood
Beebipuu
Tongkonan`i stiilis nn talukompleks
Tampang Allo koopa matmispaik
Suaya kuningliku perekonna kaljuhaud
Kirik ühes Tana Toraja külas
Kirik seestpoolt
Ke'te Kesu küla I
Ke'te Kesu küla II
DCIM101MEDIADJI_0115.JPG
Ke'te Kesu küla III
Ke'te Kesu küla IV
Ke'te Kesu küla V
Lemo Stone`i kivihauad
Tau tau meister ja tema pood
Beebipuu
Tongkonan`i stiilis nn talukompleks
Tampang Allo koopa matmispaik
Suaya kuningliku perekonna kaljuhaud
Kirik ühes Tana Toraja külas
Kirik seestpoolt

23. jaanuar (OSA II) – Ke’te Kesu küla, Lemo the stone grave (tau-tau), Kambira, Suaya, Tampang Allo (Indoneesia trip)

23. jaanuar (OSA II) – Ke’te Kesu küla, Lemo the stone grave (tau-tau), Kambira, Suaya, Tampang Allo (Indoneesia trip)

Indoneesia trip VIII päev – Sulawesi saar VI päev

Edasi suundusime me väiksesse külakesse nimega KeTe Kesu, mis asus Tana Toraja mägedes. See 400 aasta vana külake on kuulu järgi säilinud muutumatuna tänase päevani. Ke`te Kesu küla funktsioon on teadlikult olla elav muuseum, kus inimesed saavad kogeda sajandite pikkust Tana Toraja elanike traditsioonilist elu. Samuti on küla rohkelt tuntust kogunud oma surma traditsioonide, eriskummaliste matuse tseremooniate, rippuvate haudade ja matmispaikadega.

Ke’te Kesu külas seisavad kõrvuti 5–6 Tongkonan`i stiilis elamut. Torajalaste koduks on unikaalse arhidektuuriga tongkonan, mis väliselt on kõik äratuntavalt sarnased. Samas sarnase arhidektuuriga hooneid ei kohta mitte kusagil mujal maailmas, kui ainult Tana Toraja’s ja selle lähiümbruses. Kõnealused hooned tunneb juba kaugelt ära nende allapoole kumeralt kaarja katuse järgi. Ega siis asjata arvata/oletata, et lugude/legendide järgi olevat selle arhidektuuri algideeks laev, härja sarved, vibu ja/või sadul. Mis iganes algne inspiratsioon on olnud – see on ainulaadne ja kaugelt ära tuntav. Ka meie olime sellest arhitektuuri vormist vaimustuses, sest tõsi ta oli – mitte kuskil mujal ei olnud me midagi seesugust kohanud.

Tongkonan on ehitatud postidele. Sellel tühjal alal elavad perekonna linnud ja loomad. Kolmest toast koosnevale elamispinnale pääseb tänu suhteliselt nadi treppile. Ühelpool asub vanemate, teiselpool lastetuba. Keskele jääb elutuba ehk ka külaliste tuba. Loomulikul ei puudu toast lõkkease toidu valmistamiseks ja kaanega auk enese kergendamiseks (seda küll ainult urineerimiseks). Märkimisväärselt „nutikalt” on nad kergendusaugu ehitanud nn nõu vürtside peenestamiseks. Siin lähtuti loogikast, et kui piss pritsib siis pole soola vaja lisadagi :).

Kindlasti kuulub ühe eluhoone juurde alang, mida meie keeli kutsutakse aidaks. Eluhoonega väliselt sarnases aidas hoitakse esmajoones riisi. Mõlema hoone tugipostid on kavalalt ehitatud bambusest – seda selleks, et rotid ei suudaks mööda libedat puud üles ronida :). Tongkonan´i kompleks kuulub ühele perele ning seda pärandatakse vereliini pidi edasi põlvest põlve.

Kuna see küla täidab tänapäeval nn muuseumi/turismi atraktsiooni eesmärki, siis loomulikult ei puudunud sealt ka suveniiri turg. Väga sootsa hinnaga oli sealt võimalik soetada kõik võimalike Toroja ja Tongkonan temaatilisi käsitööesemeid! Ka meie ostsime käsitsi valmistatud ja Toraja mustrid sisse taotud salvrätihoidjad. Ei hakka kohe isegi mainima, mis hinnaga need seal müügis olid, sest tagantjärele mõeldes on isegi pisut häbi, et nii odavaid asju seal endale soetasime.

Järgnevalt jalutasime tutvust tegema selle küla matmiskommetega. Torajad usuvad, et kadunuke saab teispoolsusse vara kaasa võtta ja seetõttu pannakse hauakambritesse kaasa palju maist vara. See on omakorda viinud hauarüüstamiseni, mistõttu on hakati haudu rajama kaljuseintesse. Kõrgemale maetakse jõukamad inimesed, sest siis on rüüstajatel raskem nende hauakambrisse pääseda. Hauakambrite ette paigutavad torajad puidust kujud, mis on valmistatud surnu keha ja näojoonte järgi. Selliseid veidi hirmutavaid kujusid kutsutakse tau taudeks. Loomulikult nägime ka meie neid (väikeseid kui ka elusuuruseid) tau tausid ja seintes rippuvaid kirste ning surnupealuid. Selles külas on kasutasul ka tänapäevasem matmis ehk inimesed maetakse Tongkonan stiilis ehitatud hoonesse, kuhu haurüüstajatel on väga raske siise murda. Hoone esiseinal on lahkunute pildid ja/või elusuuruses tau tau kujud! Ühes sellises võib olla mitmeid lähisugulastest lahkunuid!

Edasi viis meie ringkäik meid Lemo Stone`i kivihaudade juurde. Juba eemalt nägime kivimüüri sisse pandud erineva suurusega Tau Tau kujusid, kes pidavat kehastuma sinna maetud inimeste vaimudeks. Neid sajandeid vanu kivihaudasid kutsutakse tihti vaimude koduks ja see kalmistu on kombinatsioon surmast, kunstist ja rituaalidest. Alates 1984 aastast on Tana Toraja nimetatud teiseks kõige hinnatumaks vaatamisväärsuseks kogu Indoneesias, esikohal on Bali (seda küll ainult turistide rohkuse pärast). Kalmistult lahkudes astusime läbi ka väikest töökoda/suveniiripoest, kus valmistati just neid samu kuulsaid Tau Tausid. Saime kõike ise katsuda ja proovida. Nukke valmistav meistrimees tundus selles väga osav olevat ja tema käe all võtsid puunotid üsna kiirelt inimese sarnased kujud.

Järgneva külastatava kohta nimeks oli Kambira, kus asub suur beebipuu imikute matmiseks. Sinna terra puu avausse näoga kodu poole püsti asendisse paigutati imikud, kellel ei olnud hambad veel lõikunud. Torajad usuvad, et ilma hammasteta lapsed on veel üdini puhtad hinged. Näoga neid kodu poole asetades loodeti, et uuesti sündides näeksid nad kodu tagasi tulla! Uuesti sündimiseni oli neil luugiga kaetud avauses emapiima asemel söögiks Terra puu valge mahl. Praegusel ajal sinna küll enam beebisid ei maeta – viimane beebi olevat sinna maetud umbes 50 aastat tagasi.

Tagasiteel külastasime veel Suaya kuningliku perekonna hauda ja Tampang Allo koopa matmispaika. Kuna need matmiskohad olid eelnenetutele sarnased, siis ei hakka pikemalt nendel peatuma. Väga sisutiheda ja emotsionaalse päeva lõpetasime lihtsalt uudishimust ühe küla kiriku külastamisega!

1. Ke’te Kesu küla, Tongkonan`i stiilis elamud

 2. Ke`te Kesu küla ülevalt vaadatuna

 3. Ke`te Kesu küla, Tongkonan`i stiilis nn kabel

 4. Ke`te Kesu küla kalju kivihaud

 4. Ke`te Kesu küla kalju kivihaua Tau Taud

 5. Lemo Stone`i kivihauad

6. Tau Tau meister ja tema pood

7.  Beebipuu

8. Tongkonan`i stiilis nn talukompleks

9. Tampang Allo koopa matmispaik

10. Suaya kuningliku perekonna kaljuhaud

11. Kirik ühes Tana Toraja külas

12. Kirik seestpoolt