DCIM101MEDIADJI_0094.JPG
Vastuvõtt piirkonna valitsus
Sigadega kauplemine
Kukkedega kauplemine
Matuste korraldamise koht
Vaesemad külalised
Sündmuse juht
Lahkunu perekond
Lahkunu järeltulijad
Lahkunu järeltulijad II
Leinav matuseline
Matuste toimkond
Matuste toimkond II
Sealiha jagamine ja kottidesse pakkimine
Pühvlid
bty
bty
DCIM101MEDIADJI_0094.JPG
Vastuvõtt piirkonna valitsus
Sigadega kauplemine
Kukkedega kauplemine
Matuste korraldamise koht
Vaesemad külalised
Sündmuse juht
Lahkunu perekond
Lahkunu järeltulijad
Lahkunu järeltulijad II
Leinav matuseline
Matuste toimkond
Matuste toimkond II
Sealiha jagamine ja kottidesse pakkimine
Pühvlid
bty
bty

23. jaanuar (OSA I) – Vastuvõtt Tana Toraja valitsushoones. Loomade turg. Toraja matused (Indoneesia trip)

Indoneesia trip VIII päev – Sulawesi saar VI päev

Hommik oli helge ja kiire suplus basseinis tegi selle veel helgemaks. Pärast turgutavat hommikusööki alustasime oma päeva Tana Toraja valitsushoone külastamisega, kus ootas meid nn sõpruskohtumine piirkonna tähtsaima turismindusega tegeleva ametnikuga. Tegemist oli üle „keskmiselt” edeva persooniga, kes ei lasknud kohe kindlasti käest võimalust kohtuda nende jaoks nii eksootilise päritolu maa inimestega. Sai räägitud põgusalt maast ilmast, elust ja olust. Kui ta kuulis, et oleme alustav väike turismiettevõte, siis hilisemat koostöö võimaluste juttu on jätkunud kauemaks. Igatahes tegime ühispildi mis ilmus koos kokkuvõtva tekstiga piirkonna hallataval uudistesaidil! Mäletate eelmise päeva blogi lõpu teemat, kus kohalikud soovisid meiega väga pilti teha ja meie naljaga pooleks ütlesime, et kindlasti arvavad meid väga tähtsad inimesed olevat. Saatuse irooniana see nii ilmselt läkski, kui meie pilt valitsuse kodulehelt neile vastu vaatas. Oma külas olid nad nüüd küll tehtud mehed :)!

Viide lingile – http://makassar.tribunnews.com/2018/01/23/diskominfo-toraja-utara-terima-kunjungan-wisatawan-asal-estonia-begini-penyambutannya

Tänane päev oli meile kui nn turistide jaoks hea ja ka väga emotsionaalne päev!. Täna toimus (mis toimub kaks korda nädalas) kukkede, sigade ja pühvlite Bolu Market vabaõhuturg. Turg oli märkimisväärselt suur ja pühvleid palju, sest pühvlikaupmehed tulevad sinna kokku Lõuna-Sulawesi erinevatest piirkondadest.

Sigade hinnad algasid orienteeruvalt 500 000 (31€) ruupiast. Suured kuldid ja/või emised on maksnud ligikaudu 20 miljonit (1250€) ruupiat. Pühvlite hinnad on siin uskumatult kõrged, sest pühvlid etendavad Tana Torajalaste kõige olulisemas pärimuses/uskumuses väga suurt rolli! Noorte veiste hinnad algavad 5 miljonist (310€) ruupiast. Täiskasvanud albiino pühvlid (haruldasem kui hallid) võivad maksta rohkem kui 700 miljonit (44000€) ruupiat!!!!

Nagu eelnevalt sai mainitud – etendab pühvel siinsete inimese matmise juures kõige tähtsamat rolli. Olgu ka öeldud, et matus on ka Torajalaste jaoks kõige olulisem sündmus siin ilmas, mis lõpetab meie maise elu. Rõhk on sõnal „lõpetab”. Nende jaoks ei ole inimene „päriselt surnud” enne kui ta on kombekohaselt maetud. Siin tulevadki „mängu” pühvlid. Nimelt Torajalaste uskumuste järgi aitavad ohverdatud pühvlid inimese hingel jõuda järgmisele levelile/tasandile. Mida rohkem pühvleid ohverdada, seda kiiremini järgmisele tasemele jõuad! Kui inimene sureb, siis alles hakkab perekond koguma raha matusteks ja pühvlite ohverdamiseks. Teinekord võib see aega võtta aastaid, et vajaminev raha kokku saada ja kadunuke ikka piisavalt suure pühvliohverdusega järgmisele levelile saata. Seniks surnu mumifitseeritakse ja kuni matusteni jääb ta koju nn elama. Talle viiakse süüa/juua ja pereelu läheb edasi nii nagu ei oleks mitte midagi juhtunud ehk surnu ei olegi „tegelikult surnud”!

Turul olles tegi meie giid paar telefonikõne ja siis läks kiireks, sest läheduses pidid olema matused. Kuna saime loa sellel matusel osalemiseks, jätsime kogu oma edasise kohustuslike vaatamisväärsuste plaani selleks hetkeks katki ja hakkasime matuste poole sõitma. Lühikese autosõidu järel jõudsime spetsiaalsesse matuste läbiviimise tarvis loodud kohta. Lühidalt kirjeldades näeb see välja suure platsina, mille ümber on ehitatud nn boksid, kuhu siis paigutati kõik külalised istuma. Loomulikult olid need boksid/ruumid erineva suuruse ja välimusega – mis eeskätt mõeldud vastavalt siis tähtsamatele ning vähem tähtsamatele külalistele. Matuselisi (kellest osad olid rahvariietes) on reeglina väga palju – sugulased, tuttavad, piirkonna valitsuse esindajad, suuresti kõik koduküla ja naaberkülade elanikud (oleneb kui tuntud sa olid). Kogu matust juhtis läbi võimenduse nn sündmusejuht. Kõik matuselised tõid grupi peale kaas veise, sea või võõrad nagu meie ploki suitsu. Veise toovad kaasa (seda juhtub väga harva) rikkad väga lähedased sugulased. Kõik külalised lähevad kingitusega üle platsi ja sündmuse juht tutvustab kõiki saabunud külalisi nimepidi ja teavitab – nt. selle sea tõi poja perekond!

Meie matustele jõudmise ajaks olid pühvlid juba hukatud! Sellel matustel ohverdati 7 pühvlit (rikkamad perekonnad ohverdavad a la 20 pühvlit). Olgu veel mainitud, et pühvleid muul ajal ei hukata. Vaatepilt ohverdatud pühvlitest ei olnud tegelikult sugugi meeldiv, aga asju tuleb võtta nii nagu need on… Mõnel naisterahval tuli täitsa pisargi silma!

Austusavaldusena perekonna poolt istusime mõnda aega nendega koos ühes boksis. Kohe pakuti meile kohvi/teed ja traditsioonilist magusat küpsetist, mis meile eriti mokka mööda ei olnud (olime sama maiust proovinud hommikul ka piirkonna valitsusmajas vastuvõtul). Perekond kõneles küll ainult Toraja keelt, kuid esimese asjana ütlesid nad meie giidile, et on hea meelega nõus vastama kõikidele meie küsimustele. Meie siis küsisime mõned küsimused ja meie giid tõlkis. Muuhulgas saime teada, et lahkunu oli üle 80-ne aastane naisterahvas ja ta oli mumifitseerituna olnud perekonna juures 8 kuud. Kingituseks toodud sead hukatakse samuti koha peal. Nii sealiha kui pühvliliha tükeldatakse ja tükeldatuna jagatakse kõikide külaliste vahel laiali. Inimesed lähevad matustelt koju – kilekott toore sealihaga näpuotsas :).

Kuna päev oli väga tegevuste rohke, siis päeva teine pool järgmises blogi postituses!

1. Vastuvõtt Toraja piirkonna valitsuses

2. Bolu Market – Kauplemine pühvlitega

3. Bolu Market – Kauplemine sigadega

4. Bolu Market – Kauplemine kukkedega

5. Droonifoto Bolu Market (turust)

6. Tähtsamate matuseliste boksid

7. Vähem tähtsamate matuseliste boksid

8. Sündmuse (matuste) juht/juhid

9. Lahkunu perekond

10. Kohalik maius, mis ei maitsenud hästi ja ega välimuski eriti kiita ole :)

11. Suguvõsa noored järeltulijad

12. Suguvõsa noored järeltulijad

13. Leinav matuseline

14. Matuste toimkond

15. Matuste toimkond

16. Sealiha jagamine ja kottidesse pakkimine